Vas: Mit érdemes tudnod erről az ásványi anyagról?
A vas egy ásványi anyag, ami elengedhetetlen a hemoglobin megfelelő működéséhez. Ez a fehérje az oxigén szállításához szükséges a vérben. A vas a test számos más fontos folyamatában is szerepet játszik.
A vashiány számos súlyos egészségügyi problémát okozhat, beleértve a vashiányos vérszegénységet (anémiát) is. Az Egyesült Államokban körülbelül 10 millió embernek alacsony a vasszintje, és ebből körülbelül 5 millió esetben vashiányos anémiát diagnosztizáltak.
Előnyök
A vas számos életfunkcióhoz járul hozzá a testben, beleértve az általános energiát és fókuszt, a gyomor-bél folyamatokat, az immunrendszert és a testhőmérséklet szabályozását. Nézzük, hogy mely területeken érezhetjük a pozitív hatásait!
Egészséges terhesség
A vérmennyiség és a vörösvértestek termelődése drasztikusan növekszik a terhesség alatt annak érdekében, hogy a szervezet kellő mennyiségű oxigénnel és tápanyaggal láthassa el a növekvő magzatot. Ennek eredményeként a vas iránti igény is megnövekszik. Noha a test általában maximalizálja a vas felszívódását terhesség alatt, a nem megfelelő vasbevitel vagy a vas felszívódását befolyásoló egyéb tényezők vashiányhoz vezethetnek.
Az alacsony vasfogyasztás növeli a koraszülés és az alacsony születési súly, valamint az alacsony vastartalék kockázatát és a csecsemők kognitív vagy viselkedésbeli fejlődésének romlását. Az alacsony vas-szinttel rendelkező terhes nők hajlamosabbak lehetnek a fertőzésre, mivel a vas támogatja az immunrendszert is.
Nyilvánvaló tehát, hogy vashiányos terhes nők esetében vaskiegészítőkre van szükség. Folytatódnak azonban a kutatások annak lehetőségéről, hogy azok a nők is fogyasszanak vasat a terhesség alatt, akiknek a szervezetében nem alacsony annak szintje. Azt állítják, hogy minden várandós nőnek a terhességének minden napján 30–60 milligramm vaskiegészítőt kellene fogyasztania a vas szintjétől függetlenül.
Energia
Ha az étrendünk nem tartalmaz elegendő vasat az negatívan befolyásolhatja a test energiafelhasználásának hatékonyságát. A vas oxigént szállít az izmokhoz és az agyhoz, és alapvető fontosságú mind a mentális, mind a fizikai teljesítmény szempontjából. Az alacsony vasszint a fókusz hiányát, fokozott ingerlékenységet és csökkent állóképességet eredményezhet.
Jobb atlétikai teljesítmény
A vashiány gyakoribb a sportolók, különösen a fiatal női sportolók körében, mint azok esetében, akik nem élnek aktív életmódot.
A sportolók vashiánya csökkenti az atlétikai teljesítményt és gyengíti az immunrendszer aktivitását. A hemoglobin hiánya jelentősen csökkentheti a fizikai erőfeszítések során fellépő teljesítményt, mivel csökkenti a test képességét az izmokhoz történő oxigén szállítására.
A vas hiányának tünetei
A vashiány tünetei a súlyosságától és az ember egészségi állapotától függően változnak.
Enyhe vagy közepes mértékű vashiány esetén nem feltétlenül tapasztalhatunk észrevehető tüneteket.
A hosszan tartó hiány viszont vashiányos vérszegénységet okozhat. Ez az, amikor a testnek nincs elegendő vörösvérsejtje vagy megfelelő hemoglobinszintje a vérben.
A vashiányos vérszegénység olyan tüneteket okozhat, mint például:
- fáradtság
- gyengeség
- szédülés
- fejfájás
- hideg kezek és lábak
- légszomj
- mellkasi fájdalom
- nehéz koncentrálás
- szívdobogás
- nyugtalan láb szindróma
A hiánynak számos fizikai jele is van, amelyekre érdemes odafigyelni:
- törékeny körmök
- repedések a száj oldalán
- hajhullás
- nyelvgyulladás
- rendellenesen sápadt vagy sárga bőr
- szabálytalan szívverés vagy légzés
Mi okozhatja a vas hiányát?
Nem megfelelő étrend
A vas sokféle élelmiszerben megtalálható, beleértve a halat, a dúsított gabonaféléket, a babot, a húst és a zöld leveles zöldségeket. Érdemes ezeket az ételeket napi szinten fogyasztanunk, hogy megfelelő tápanyaggal lássuk el a szervezetünket.
A Nemzeti Egészségügyi Intézetek azt javasolják, hogy a felnőtt férfiak napi 8 mg vasmennyiséget kapjanak, a felnőtt nők pedig napi 18 mg-ot 50 éves koruk előtt és 8 mg-ot e kor után.
Vas felszívódása
Egyes betegségek és gyógyszerek megakadályozhatják a megfelelő felszívódást, még akkor is, ha az ember sok vasban gazdag ételt eszik.
A vas felszívódásával kapcsolatos problémák az alábbiak lehetnek:
- bél- és emésztőrendszeri betegségek, például gyulladásos bélbetegség
- gyomor-bél műtét, például gyomor bypass műtét
- ritka genetikai mutációk
Vérveszteség
A hemoglobin egy fehérje a vörösvértestekben. Ez tartalmazza a test legtöbb vasát. Ezért a vérvesztés vashiányt és anémiát okozhat.
A vérvesztés sérülés, vagy túl gyakori vérvizsgálat vagy véradás következménye is lehet. De előfordulhat bizonyos állapotok vagy gyógyszerek esetén is, ideértve:
- belső vérzés fekély vagy vastagbélrák miatt
- az aszpirin vagy nem szteroid gyulladáscsökkentő szerek (NSAID) rendszeres használata
- nehéz menstruációs időszakok
- húgyúti vérzés
- ritka genetikai állapotok
- sebészeti beavatkozás
A vashiányt okozó egyéb állapotok a következők:
- veseelégtelenség
- pangásos szívelégtelenség
- elhízottság
Forrás: www.medicalnewstoday.com