Magnézium: A szív egészségének elhanyagolt hőse

A magnézium a hiányzó láncszem az egészséges szívhez?

Amikor szívünk egészségéről és formában tartásáról van szó, gyakran megfeledkezünk a magnézium fontos szerepéről. Lehet, hogy ez az ásványi anyag a hiányzó láncszem a jobb szív- és érrendszeri egészséghez?

Nézzük meg közelebbről.

A szívbetegségek kialakulásának kockázata az életkor előrehaladtával nő. Ennek a növekedésnek egyik fő tényezője a magnéziumhiány. A magnézium több mint 300 biokémiai reakcióban vesz részt a szervezetben, és szükséges a megfelelő izomösszehúzódáshoz, az idegműködéshez, a vércukorszint szabályozásához és a vérnyomás szabályozásához.

De annak ellenére, hogy mennyire fontos ez az ásványi anyag, a felnőttek közel 75%-a nem jut hozzá az ajánlott mennyiséghez. Számos tényező hozzájárulhat a magnéziumhiányhoz, többek között bizonyos gyógyszerek, a krónikus stressz, a gyomor-bélrendszeri betegségek és a helytelen táplálkozás.

Íme néhány jel, amely arra utalhat, hogy nem jut elég magnéziumhoz a szervezeted:

  • Fáradtság
  • Izomgörcsök
  • Asztma
  • Szorongás
  • Magas vérnyomás
  • Csontritkulás
  • Migrén

Magnézium és a szív egészsége

A szív egészsége közvetlenül kapcsolódik a szervezet magnéziumszintjéhez, mivel ez az ásványi anyag segíti a szívizom ellazulását és megfelelő működésének fenntartását. Vizsgáljuk meg ezt a kapcsolatot.

1, Segít szabályozni a szívritmust

A legtöbb magnézium a szívben található. Az elektrolitokat, köztük a nátriumot, a kalciumot és a káliumot a magnézium szállítja a sejtekbe, ami az egészséges szív szempontjából kulcsfontosságú folyamat. A magnéziumhiány megváltoztathatja a szívfrekvenciát, és ennek következtében megváltoztathatja a szív ritmusát is.

Amellett, hogy megakadályozza a szív rendszertelen ritmusát, a szívizmok és az idegek tevékenységét is koordinálja, amelyek szabályozzák a szívverést. Egy 2013-as tanulmány kimutatta, hogy az alacsony magnéziumszint pitvarfibrillációhoz, a leggyakoribb szívritmuszavarhoz vezethet, amely akkor jelentkezik, amikor a szív elektromos rendszere a felső kamrák remegését okozza.

2, Támogaja a normális vérnyomás fenntartását

A magnézium növeli a nitrogén-oxid termelését, ami egy olyan jelzőmolekula, amely segít ellazítani az ereket. Ez azt jelenti, hogy a magnézium szerepet játszhat a normál vérnyomás-tartomány fenntartásában. Az ásványi anyagok – nátrium, kálium, kalcium és magnézium – megfelelő egyensúlya központi szerepet játszik a vérnyomás normális szabályozásában. A kutatások szerint a megfelelő magnézium-tartalmú étrend csökkentheti a magas vérnyomás (hipertónia) kockázatát.

3, Segít szabályozni az izomösszehúzódásokat

A magnézium kapuőrként működik, szabályozva az izomösszehúzódásokhoz szükséges kalcium beáramlását. Ha a magnéziumszint túl alacsony, a sejtek kalciummal túlterheltté válhatnak; ez meszesedéshez vezethet. Ahelyett, hogy szükség esetén ellazulnának – az izmok túlságosan összehúzódnak, ami gyakori görcsöket okoz. A kalcium-pótlás népszerűsége gyakran a magnézium elhanyagolásához vezet, pedig mindkét ásványi anyag nélkülözhetetlen ahhoz, hogy szervezetünk a lehető legjobban működjön.

4, Elősegíti a vércukorszint egyensúlyát

Az inzulin egy olyan hormon, amely segít a cukrot a véráramból a sejtekbe juttatni, hogy az energiaként hasznosuljon. Inzulinrezisztencia esetén a szervezet nem reagál jól az inzulinra, és nem tudja a vérből származó glükózt (cukrot) energiaként felhasználni. A magnéziumhiány az egyik fő oka annak, hogy a sejtek nem reagálnak az inzulinra. Ha a magnéziumszint alacsony, a glükóz nem tud bejutni a sejtekbe, és ennek következtében magas cukorszint halmozódik fel a vérben. Az inzulinrezisztencia növeli a 2-es típusú cukorbetegség, a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint és más egészségügyi problémák kialakulásának kockázatát.

Jót tesznek a magnézium-kiegészítők a szívnek?

A Circulation című szaklap 2000-es tanulmánya szerint a magnézium nélkülözhetetlen a szív egészségéhez. A vizsgálatban részt vevő betegek fele hat hónapon keresztül naponta kétszer 365 mg magnéziumot szedett, míg a másik fele placebót kapott. A magnéziumot szedő betegek kevesebb terhelésről számoltak be a futópadon és jobb érműködésről. A résztvevők majdnem 75%-a magnéziumhiánnyal kezdte a vizsgálatot, de a legtöbbjüknél a végére normális szintre emelkedett a szervezetük magnéziumszintje.

A kutatások továbbra is tükrözik a magnézium szívre gyakorolt előnyeit. Kimutatták, hogy a magnézium-kiegészítők segíthetnek a következő problémák javításában:

  • Magyas vérnyomás
  • Kardiomiopátia
  • Pangásos szívelégtelenség
  • Szívritmuszavar
  • Supraventrikuláris tachycardia
  • Kamrai aritmia
  • Ateroszklerózis
  • Koronária érgörcs
  • Oxidatív stressz és szívizomkárosodás
  • Trombózis

Mindezeket szem előtt tartva világos, hogy a magnézium milyen létfontosságú szerepet játszik a szív egészségében. Ha úgy érzed, hogy magnéziumhiányban szenvedsz, megfelelő étrenddel és étrend-kiegészítőkkel dolgozhatsz a magnéziumszint optimalizálásán.

Szedjek magnézium-kiegészítőt?

A heti bevásárlás során a zöldségesnél talán észre sem veszed, hogy az elmúlt 70 évben az élelmiszerekben található tápanyagok minősége romlott. A kutatások azt mutatják, hogy számos ma termesztett gyümölcs, zöldség és gabona kevesebb fehérjét, magnéziumot, kalciumot, foszfort, vasat, riboflavint és C-vitamint tartalmaz, mint az évtizedekkel ezelőtt termesztettek. És mivel talajaink egyre inkább kimerülnek az ásványi anyagokat illetően, egyre nehezebbé válik a szükséges ásványi anyagok bevitele az élelmiszereinkből. Ez különösen igaz a magnéziumra.

A magnéziumnak számos étrendi forrása van, beleértve a teljes kiőrlésű gabonaféléket, a sötét leveles zöldeket, a halakat, a dióféléket, a hüvelyeseket és az avokádót. A hiányok pótlásához azonban szükség lehet némi kiegészítésre is. A magnézium-kiegészítők széles választékban kaphatók – magnézium-oxid, citrát és glicinát, hogy csak néhányat említsünk.

Ne feledd, hogy a rossz minőségű magnézium-kiegészítők kellemetlen gyomor-bélrendszeri mellékhatásokhoz vezethetnek. Ennek következtében görcsöket vagy hasmenést tapasztalhatsz. Ha ez előfordul, az azt jelenti, hogy a bevitt magnézium nagy része kárba veszett ahelyett, hogy a szervezetedben felszívódott volna.

A legfontosabb tudnivalók

A magnézium vitathatatlanul az egyik legfontosabb ásványi anyag a szív- és érrendszeri egészség szempontjából. Bár sok más tényező is szerepet játszik, egyértelmű, hogy a magnéziumhiány hozzájárulhat a szívvel kapcsolatos betegségek fokozott kockázatához. Emiatt a megfelelő étrendi magnézium-bevitel biztosítása bölcs választás lehet, ha lépéseket szeretnél tenni a szíved egészségének hosszú távú védelme érdekében.

Forrás: rnareset.com

Szabó Zsófia szerzőről

2 thoughts on “Magnézium: A szív egészségének elhanyagolt hőse”

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .